Bir Banknotun Kaç Kez El Değiştirdiği Bulundu

kağıt para, banknot, el değiştirme, kirli para, sağlık, temizlik


Bu hemen hepimizin, bir kez bile olsa, muhakkak aklına gelen bir sorudur. Bazen elimize o kadar eski ve yıpranmış olan bir banknot geçer ki "Acaba bu  banknot bana ulaşana kadar, kaç kez el değiştirmiştir?" diye düşünmeden edemeyiz. İşte her şeyi araştıran bilim insanları, bu konuyu da araştırmış ve ortalama bir sayıyı bizlere vermiştir.

İngiltere 'de yapılan bir araştırmada, bir banknotun kaç defa el değiştirdiği konusuna yapılan çalışmalar sonucu, ilginç detaylar belirlenmiş. Her ne kadar artık nakit para taşımaktansa, kredi kartı kullanarak alışveriş yapıyor olsak bile, kağıt paraların hala çok ciddi rakamlarla el değiştirdiği gerçeği ortada öylece duruyor :)

Bir banknotun kaç kez el değiştirdiğini konusunda ki en ilginç detay, paranın rakamı küçüldükçe, daha az temas ediliyor olması. Örneğin İngiltere 'de yapılan araştırmanın sonucuna göre, en küçük kağıt para olan 5 pound, 23 ay boyunca toplam 258 kez el değiştiriyor. Banknotun değeri arttıkça, el değiştirme süresi de artıyor.

Bizde ki 50 TL 'ye denk gelen 20 pound ise, 113 ay boyunca 2.328 farklı kişinin elinden geçmiş oluyor. Tabi ki ülkelerin nüfusuna ve alım gücüne göre bu rakam değişir ama kağıt paranın ne kadar pis bir şey olduğunu artık siz düşünün! :)
Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe