Sosyal Medya Diyetini Denediniz Mi?

sosyal medya, social media, diyet,


Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda hızla artış gösteren internet kullanım oranı, beraberinde bir çok sorunu da birlikte getiriyor. İnternette en çok vaktimizi harcadığımız sosyal ağlara ise tam olarak ömür törpüsü diyebiliriz. Bu durumu bilen ve çeşitli araştırmalar yapan uzmanların yeni önerisi ise sosyal medya diyeti

Uzmanlar, artık bunu bir hastalık olarak gördüklerini ve insanların bunları azaltması gerektiğini sıkça söylüyorlar. Öneri ise başta Facebook ve Twitter olmak üzere, bu ve buna benzer ağlardan uzaklaşmamız. Yani kısmen diyete girmemiz. Bunu defalarca denemiş olabilirsiniz fakat verdiğiniz ara, 3 ile 5 gün arasında oynamaktadır ne yazık ki.

Peki bu sosyal medya diyetine nasıl başlanmalı?


İlk adım olarak telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarınızda ki sosyal medya uygulamalarını silmekten başlayabilirsiniz. Bu uygulamaları sürekli görmek, direncinizi kıracağından, diyetinizi sık sık bozmanıza sebep olan en büyük unsurdur.

İkinci adım olarak ise bir hedef belirleme şeklinde olabilir.İki haftada bir sosyal ağlara gireceğim, üç haftada bir sosyal ağlara gireceğim.. şeklinde hedefler koyarak, bir anda bırakmaktan ziyade, yavaşça soğumanızı sağlayabilirsiniz. Yurt dışında bu çok uygulanan bir yöntemdir. İnternet bağlantı sözleşmelerinde günün belirli saatlerinde bağlantının bilinçli olarak kesilmesi belirlenebiliyor.

Üçüncü adım ise, sosyal ağlarda sık iletişimde bulunduğunuz insanlardan bağlantınızı kopartmak. O kişi veya kişileri seviyor olabilirsiniz fakat sosyal ağlar dışında birebir görüşmeniz, hem onun hemde sizin faydanıza olacaktır.


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe