İnsanlara Mutluluk Veren Yiyecekler

mutluluk verici yiyecekler, mutluluk veren gıdalar, mutluluk, beslenme, çikolata ve mutluluk, dopamin, sağlık, beslenme


Biz insanlar, beslenme faaliyetinden zevk almayı başaran tek türüz. Bu konuda ustalaşacak kadar damak tadı geliştirmiş olmamız, yaratılış sırasında bize verilen en önemli ödüllerden birisidir aslında.

Konuya bilimsel açıdan bakacak olursak, bilim bize yüksek kalorili besinleri daha çok sevdiğimizi söylüyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de yiyeceğin nadir bulunması durumunda bu tür besin kaynaklarıyla gerekli enerjiyi hemen elde ediyor olmamız. Bir başka deyişle, iştahlı olduğumuz durumda kalorisi yüksek olan besinlerden tüketirsek hem hemen doyacağımızı hemde mutlu olacağımızı düşünüyoruz.

Bizim beynimizde ödüllendirmeyle ilişkili kimyasal bir süreç gerçekleşmektedir. Beynimiz, yağ ve şekerli gıda aldığımızda, bunu ödül olarak değerlendiriyor ve vücudumuzun dopamin endorfin gibi keyif verici kimyasallar üretilmesini sağlıyor. Buradan yola çıkacak olursak, bazı gıdaların bizi mutlu ettiği çok açık. Buna en önemli örnekte elbette ki çikolata.

Çikolata içerisinde bulunan feniletilamin, uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için, beynimizde noradrenalin ve dopamin salgılanmasına neden oluyor. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor. Elbette ki çikolata bizi tek mutlu eden besin değil. Pazı, mor patates, midye, yoğurt, kuşkonmaz bize mutluluk veren besinlerden bir kaçı..


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe