2014 Yılında Guinness Rekorlar Kitabı 'na 9 Rekorla Girdik

guinness world records 2014, guinness rekorlar kitabı 2014, rekorlar, türkiye rekorları, rekorlar kitabı


Türkiye 2014 yılında hangi rekorları kırarak, Guinnes Rekorlar Kitabı 'na girdi biliyor muydunuz?

1955 yılında basılmaya başlanan ve 2008 'den bu yana Türkçe olarak da basılan ve dünyada en çok satan seri kitap olma özelliğine sahip olan, her yıl basılan ve hem insanlar tarafından kırılan hem de doğanın aşırılıklarının neden olduğu  dünya rekorlarını barından Guinness Rekorlar Kitabı 'na, 2014 yılında tam 9 farklı rekorla girmeyi başardık.

Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası bizde!


Van 'da, Van Ticaret Odası organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte, dünyanın en kalabalık sofrası rekorunu kırmayı başararak, rekorun yeni sahibi biz olduk. 51.793 kişinin aynı anda kahvaltı yaptığı bu rekor kıran etkinlik, 1 Haziran 2014 'de rekorlar kitabına girdi.

18 yaş altı en uzun boylu kız bizim kızımız.


Karabük 'lü Rümeysa Gelgi, dünyanın 18 yaş altında olan en uzun boylu kızı olarak rekorlar kitabında kendisine yer buldu. Safranbolu 'da yaşayan ve henüz 17 yaşında olan Rümeysa 'nın boyu tam 2 metre 13,5 santim.

Yeni bir drift rekoru.


Alman pilot Harald Müller, dünyanın en uzun mesafede drift yapma rekorunu bizim için kırdı. Alman pilot, Samsun 'da gerçekleştirilen denemede, hiç durmadan 144,12 kilometre drift yaparak, rekoru ülkemize getirdi.

En çok kişiyle çiçek diken biziz.


Ankara Ticaret Odası Çiçekciler ve Baharatçılar Meslek Komitesi girişimleri sonucunda, dünyanın en çok kişiyle çiçek soğanı dikimi rekoru bize ait. Etkinlikte 824 kişi, aynı anda tam 4.968 lale soğanı dikmeyi başardı.

En fazla buz bloğunu biz kırdık.


İstanbul 'lu olan Uğur Öztürk, kendisine ait bir vücut hareketiyle, tek vücut hamlesi sayesinde en fazla buz bloğunu kırma rekorunu elinde bulunduruyor. 2013 yılında 14 buz bloğu kırarak zaten elinde bulundurduğu rekoru, bu sene 17 adete çıkararak geliştirmiş oldu.

Selfie bizden sorulur!


Oxford Üniversitesi tarafından 2013 'de yılın kelimesi seçilen ve bizim ülkemizde de özçekim olarak kullanmaya başladığımız selfie rekoru da bize ait. Bir optik firmasının başlattığı organizasyonda "Dünyanın en büyük online selfie albümü" rekoru kırıldı. Albümde 103.690 özçekim bulunuyor.

Pilav yemeği seviyoruz.


Bolu 'da dünyanın en büyük pilavını pişirerek rekorlar kitabında kendimize yer bulduk.  Türkiye Aşçılar Federasyonu, Mengen ilçesinde 40 aşçı, 500 kilogram yağ, 100 kilogram bezelye, 150 kilogram et, 250 kilogram mantar, 100 bağ dereotu, 13 kilogram karabiber, 5 kilogram yenibahar, 50 kilogram tuz ve 1,5 ton pirinç kullanarak, 3 ton 150 kilogram ağırlığında "dünyanın en büyük" pilavını pişirdi.

Bir rekorda voleyboldan.


Hem Avrupa hem Dünya Şampiyonu VakıfBank, 2012-13 ve 2013-14 sezonunda elde ettiği 73 maçlık galibiyet serisiyle, "Üst üste en fazla galibiyet alan voleybol takımı" ünvanının sahibi durumunda.

Çok tatlıyız..


Ekşioğlu Vakfı, Rize 'nin Ovit Yaylası 'nda tek seferde 1295 kg sütlaç pişirerek, daha önce Yunanistan 'ın 303 kg olan rekorunu ezici bir üstünlükle devraldık. Sütlaç yapılırken, 1 ton süt, 200 kilogram şeker, 80 kilogram un, 13’er kilogram nişasta ve pirinç unu, 500 yumurta, 5 kilogram tereyağı ile 1 kilogram çam sakızı kullanıldı.


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe