Sosyal Ağlar Beynimizin Çalışma Mekanizmasını DeğiştiriyorSosyal ağları kullanıyor olmamızın beynimiz üzerinde olumlu etkiler yarattığı konusunda bir çok araştırma mevcut. Kalabalık bir arkadaş çevresi, iletişimin yoğun olduğu ve doğal olarak beyin aktivitelerinin artış göstermesine sebep oluyor. Çünkü daha fazla insanla iletişimde olmak, hatırlanması gereken daha fazla detay, daha hızlı iletişim ve daha fazla pratik yaklaşım gerektirdiği anlamına geliyor.

Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Facebook 'ta arkadaşı çok olan bireylerin beyninde ki gri madde oranı, az arkadaşı olan kişilere göre daha yüksek. Beynin bir çok farklı bölgesinde görülen bu gri madde artışı, zihinsel hesaplarda önemli bir rol oynuyor. Fakat gri maddeyle kaplı olan, nöronlardan oluşan kısım her ne kadar beynin düşünen ve hesaplayan bölgesi olsa da, nöronlar arası sinyaller ve bağlantıların düzgün çalışmasını yöneten birim beyaz madde adı verilen iç bölgedir. Yani kısaca dış kısımda ki gri madde artışı bir insanın diğer insandan daha pratik çözümler geliştirmesi ve hafızasının güçlenmesini sağlar.

Yine bir başka araştırmaya göre, telefonun kısa mesaj özelliğinı yoğun olarak kullanan insanların, numaraları ezberleme ve ard arda numara zincirleri kurmada daha başarılı oldukları saptanmış. Üstelik denekler kısa mesaj kullanımıyla ilgili bir deneyde olduklarını bilmedikleri halde, kurdukları ve ezberledikleri bu numara zincirlerinin büyük çoğunluğunun kelime olarak da karşılığını tespit edebildi.

Yani farkına varmadan telefonlarımızda ki numaralarla, onlara karşılık gelen harfleri hafızamızda eşleştirebiliyor ve daha iyi ezberleyebiliyoruz. Tabi bu durumda beynimizin çalışma mekanizmasını ve davranışlarımızı etkiliyor.


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe