Schema Yapılarını Kullanarak Blog ve Sitenizi Çekici Hale Getirin

schema, schema yapıları, seo, google seo, şema, kişiler için şema, seo ve google


Google başta olmak üzere, arama motorları, arama sonuçlarının listelenmesiyle ilgili çeşitli yapısal ve algoritmik güncellemeler geliştiriyorlar. Schema.org tarafından sağlanan yapısal dökümantasyonlardan bazılarılarının arama sonuçlarına yansıtılması 2009 'da başladı ve önemini gittikçe arttırıyor. Bu çeşitli dökümantasyonlar, sitenizin içeriğine bağlı olarak, doğru bir biçimde entegre edildiği zaman, internet kullanıcılarına içeriğinizle ilgili bilgileri henüz daha arama yaparken vermiş oluyorsunuz.

Bunun yanı sıra, şemayla sunulan içeriğin, arama sonuçlarında daha fazla yer kaplaması ve görsel barındırıyor olması, kullanıcıların dikkatini çeker ve tıklama oranında olumlu artışa sebep olur. İşte Schema 'nın sunduğu ve Google 'ın sevdiği en popüler yapılar.

Kişiler için Şema


schema, person, schema person, schema yapıları

İsim ve soyisim şeklinde yapılan aramalarda, aranan kişiyle ilgili konum ve iş bilgisi gibi detayları kişiler için şema yapısı kullanarak, doğrudan arama sonuçlarında gösterebilirsiniz. Ayrıca bu şemanın birey ve yazar olmak üzere 2 farklı versiyonu mevcut.

Birey şemasında sadece aranan kişiyle ilgili yaşadığı şehir, çalıştığı şirket ve pozisyonu hakkında kısa bilgiler görünür. Şirket web sitelerinde, ekibin listelendiği web sayfalarında kullanılabilir. Kişi şemasıyla ilgili dökümantasyona schema.org/Person adresinden ulaşabilirsiniz.

Müzik için Şema


schema, musicplaylist, schema musicplaylist, şema, seo
Müzik içerikli paylaşım yapan sitelerin yararlanabileceği bir şemadır. Gerekli araçları, müzik paylaşımı yaptığınız sayfaya uygulayarak Google 'ın sitenizde ki parçaları, arama sonuçlarına yansıtmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu sayede, arama sonuçlarında daha geniş yer kapladığınız için, tıklanma oranı da dolaylı olarak artacaktır. Müzik şeması ile ilgili dökümantasyona schema.org/MusicPlaylist adresinden ulaşabilirsiniz.

Yemek Tarifleri için Şema


schema, recipe, schema recipe, şema
Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bayan yazarların blog tutma alışkanlığı gittikçe artmaya başladı. İlgi alanları olarak yemek tarifi ve buna benzer içerikler paylaşıyor ve oldukça da ilgi görüyorlar. Schema 'da onlar için de bir şema elbette var.

Böyle bir siteye sahip olanlar, Recipe şemasını kullanabilirler. Böylelikle arama sonuçlarında tarifini verdikleri yemeğin pişirilme süresi, kalori bilgisi gibi bilgilerin görünmesini sağlayabilirler. Yemekle ilgili şemaya schema.org/Recipe adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe