Müzik Dinlemek Ruh Halimizi Nasıl Değiştiriyor?

müzik dinlemek, müzik dinlemenin ruh halimize etkisi


Bu alanda yapılan bir araştırmada, insanlara müzik dinletilirken karşılarında duran ve suratında ne mutlu ne de üzgün bir ifade bulunan bireylerin mutlu mu yoksa mutsuz mu oldukları soruldu.

Neşeli müzikleri dinleyenler, karşılarında ki insan ifadesiz de olsa mutlu olduğunu düşünürken, hüzünlü şarkılar dinletilen katılımcılar ise aynı kişinin mutsuz olduğu sonucuna vardılar. Bu deneyden de görülüyor ki, müzik dünyayı ve çevremizde olup bitenleri algılama şeklimizi oldukça değiştiriyor.

İşte müzik ruh halimizi bu şekilde etkiliyor. Aynı zamanda müzik hafızayı da etkiliyor. Örneğin eski hatıralarımızı canlandırıp o zaman ki duygularımıza bürünmemizi sebep oluyor. Ayrıca vücudumuz genelde müziğin ritmine de tepki veriyor.

Kimi zaman parmaklarımızla, kimi zamanda ayaklarımızla bu ritme eşlik ederiz. Bilimsel araştırmalar, birlikte tempo tutarak şarkı söyleyen bir grup insan olduğunda, pozitif duyguların arttığını, kalp ve nefes ritimlerinin senkronize olmaya başladığını da göstermiştir.


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe