Loto 'da Aynı Sayılara Oynamak Şansı Arttırır Mı?

sayısal loto, şans topu, 10 numara, loto, istatistik, kazanma oranı, şanslı sayılar, şanslı rakamlar


Sayısal Loto, Şans Topu, 10 Numara ve bunun gibi numerik rakamları tahmin ederek kazandıran şans oyunlarında devamlı aynı rakamları oynamanın, kazanma şansını arttığı öne sürülür. İnsanlar böyle bir yanılgıya düşerek, devamlı aynı numaralarda şansını dener fakat İstatistik Bilimi, bunun tam tersini söylemektedir.

İstatistik Bilimi 'ne göre, bu tür oyunlarda şansımızı arttırmanın en rasyonel yolu, deneme sayısını arttırmaktır. Bu tür şans oyunlarında, karşı tarafın bahsi arttırması gibi bir şey söz konusu olmadığı için, kaybetme riskleri, oynanan kolon sayısıyla kısıtlıdır. Bu sebeple oyunu oynayan kişinin deneme sayısında bir kısıtlama olmamaktadır.

Şans oyunlarında aynı sayıları oynamak, şansımızı arttırır mı? sorusuna, istatistikçiler şöyle bir soruyla yanıt veriyorlar;

Bir kişiyle evlendiğinizi düşünün. Denediniz ve başarısız oldunuz. Şansınızı arttırmak için, tekrar aynı kişiyle evlenmeyi tercih eder miydiniz? Bir kez daha denediğinizi varsayalım yine ilerlemediğini düşünün. 20 kez dener miydiniz? 20 defa denemenizde bu evliliklerden birinin iyi gideceği olasılığı nedir?

Kısacası bu tür şans oyunlarında, sürekli aynı rakamlara oynamanın rasyonel bir dayanağı bulunmamaktadır. Bir kişinin sürekli aynı rakamları oynayarak kazanma ihtimali ile, her seferinde farklı rakamlara oynayan kişinin kazanma olasılığı aynıdır.

Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe