İnsanlar Neden Sıkılır?

sıkılmak, insanlar neden sıkılır, can sıkıntısı nedir, can sıkıntısı

İnsanlarda ki sıkılma duygusu, tıpkı açlık ve susuzluk gibi hemen giderilme ihtiyacı duyduğumuz bir durumdur. Aslında bunun temeli, ilk insanlardan kalma kalıntılardır. Onları yeni bir şeyler bulmaya, yeni yerler keşfetmeye, değişik aktiviteler yapmaya iten şey tam da bugün sıkılma dediğimiz olaydır.

Kanada Ontario 'da bulunan John Eastwood York Üniversitesi bilim insanları sıkılmayı; "İstemekten alıkoyan ve tatmin edici bir aktiviteye katılmayı erteleyen durum" olarak tanımlamışlar. Okulları temel alarak yapılan araştırmalar, öğrencilerin 3'de 2'sinin derslerde her zaman sıkıldığını gösteriyor. 

Evrimsel faydaları bir tarafa, sıkıntı dediğimiz olay kronik bir duruma da dönüşebiliyor. Bu tür kronik bir sıkıntı bıkkınlık getirdiği gibi, çoğu zaman depresyonla sonuçlanabiliyor. Araştırmacılarında belirttiği gibi, sıkıntının tek ilacı eğlenceli şeyler yapmak veya yaratıcı aktivitelere katılmaktır.

Bununla birlikte sıkıntı ve dikkat arasında bir bağlantı olduğu tespit edilmiş. Örneğin kendi düşüncemize karşı ilgimiz arttığında sıkıntıya girebiliyoruz. Dış dünya içinse tam tersi. Çevremize veya içinde bulunduğumuz o anki duruma ilgimiz azalırsa canımız sıkılıyor. 


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor Bağlantı



Bugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe