Genç Beyinlerden En Parlak 10 Çalışma

fikir, buluş, icat, en parlak 10 fikir, en parlak çalışmalar

Birbirinden tamamen farklı alanlarda çalışma yapan bu genç insanlar, ileride insanlık için çok büyük işlere imza atabilirler. Çalışma alanları birbirinden tamamen farklı olsa da, yaptıkları garip çalışmalar ilginizi çekecektir.

İşte 10 parlak genç beyin ve çalışmaları;

1) Manu Prakash

Herkes için bilimsel araçlar icat ediyor. Hindistan 'da büyürken Manu Prakash 'ın mikroskobu yoktu ama resimlerini görmüştü. Kendi mikroskobunu yapabileceğini düşünerek ağabeyinin tek gözlüğünün kalın merceklerini yürüttü. Ortaya çıkan alet uzun ömürlü olmasa da Prakash, yaratıcı mühendisliğin gücünü farketmişti bir kere. Günümüzde Stanford Üniversitesi 'nde fizikçi olarak görev yapan Prakash, ucuz malzemelerden ileri teknoloji araçlar yapıyor.

2) Roxana Geambasu

Columbia Üniversitesi 'nde bilgisayar bilimci olan Roxana Geambsu, projeleri kendini kızdıran şeylere göre seçiyor. İnternette ki kişisel verilerinin kontrolünü kimseye bırakmak istemiyor. Bu yüzden de insanlara, buluta yükledikleri bilginin nereye gittiğini gösteren yazılımlar geliştiriyor.

3) Michael Habib

Fosil kayıtları çoktan tükenmiş hayvanların aslında nasıl yaşadığını açıklamak, günümüzde hala yetersiz. Güney California Üniversitesi 'nde paleontolog olarak çalışan Michael Habib, böylesi sorulara yanıt bulmak için biyolojiyi, fiziği ve bilgisayar modellemelerini kullanarak çalışmalar yapıyor.

4) Nicole Abaid

Nicole, mağara girişlerinde yarasa kolonilerini inceliyor. İnsanların kullandığı radarın aksine, yarasaların ekolokasyon (yankıyla yön bulma) sistemi, hayvanlar dar bir sürü şeklini aldığında bile işliyor. Virginia Tech 'de makine mühendisi ve matematikçi olan Abaid, daha zeki robotlar için çalışmalar yapıyor.

5) Jonathan Viventi

20 'li yaşların başlarını cep telefonları için kablosuz teknolojiler geliştirerek geçirmiş. Bugünlerde ise becerilerini tıp alanına uyguluyor. New York Üniversitesi 'nin Mühendislik Politeknik Okulu 'nda biyomühendis olarak çalışıyor. Beyin etkinliğini çok ayrıntılı biçimde ölçen elektrot dizileri tsarlıyor. 

6) Katia Koelle

Matematiği çok seven Katia, "Lise öğretmenlerimden biri, matematiği öyle coşkulu anlatırdı ki, sınıfta koşup zıplardı" diyor Koelle. Duke Üniversitesi 'nde evrimsel biyolog olan Koelle, bulaşıcı hastalıkların nasıl gelişip yayıldığını açığa çıkartmak için matematikten yararlanıyor.

7) Jordan Green

Çocukluğunu lego düşkünü olarak geçiren Jordan, şuan Jonn Hopkins Üniversitesi 'nde biyomedikal bölümünde, lego kadar ufak çok yönlü araçlar üretiyor. 

8) Prabal Dutta

In Prabal Dutta 'nın Michigan Üniversitesi 'nde ki laboratuvarında küçük kablosuz algılayıcılar enerji kullanımını denetliyor. Bu algılayıcılar kendi güçlerini bulundukları ortamdan topluyor 

9) Christopher Mason

Genetikçi Christopher, kızının kreşte tükürük kaplı oyuncakları dişlediğini görünce, oyuncağın yüzdeyinde ki hangi mikropların bulunduğunu merak ediyor. O günden sonra gen sıralaması üzerine çalışmalar yapıyor.

10) Katharina Ribbeck

İnsan vücudu her gün yaklaşık olarak 1 litre mukus üretiyor. İnsanlar bu yapışkan şeye atık deyip geçiyor ama Katharina, mukustan antibiyotiklere alternatif geliştirme üzerine çalışmalar yapıyor.


Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor Bağlantı



Bugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe