Evrenin En Soğuk Yeri; Finlandiya 'da Bir LaboratuvarEvrende fizikçilerin "Mutlak sıfır" olarak adlandırdıkları bir alt limit bulunur. -273 derece olarak belirlenen bu limit, bir şeyi ne kadar soğutursanız soğutun, bundan daha soğuk olamayacağını söyler.

Hatta bu rakamı tutturmak bile mümkün değildir. Sadece o rakama yaklaşabilen sıcaklar vardır. Evrende ki en soğuk yer ise beklenilenin aksine bir kaç ışık yılı uzaktalıkta k bir gökcismi değil bizzat dünyamızda bulunan bir laboratuvardır.

Finlandiya 'da ki Düşük Isı Laboratuvarı, şu ana denk yapılan ölçümlere göre mutlak sıfıra en yakın ortamı yaratmayı başardı. Ama doğal nedenlerle soğumuş olanlar içinde en düşük ısı rekoru Bumerang Nebula 'sına aittir.

Gaz ve tozlardan oluşan bu bulut Erboğa takımyıldızının içinde yer alıyor. Nebula 'da ki gaz bulutlarının çok yavaş hareket etmesi, sıcaklığı mutlak sıfırdan 1 derece fazla olmasına yol açıyor.Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe