Alkol Beyin Hücrelerine Zararlı Mıdır?Alkolün insan beynine zarar verip vermediği çok merak edilen ve çok fazla tartışılan bir konudur. Ele alacağımız alkol, saf alkol değilse beyin hücrelerini öldürdüğü konusu doğru değildir.

1993 yılında yapıla bir araştırmada alkol kullananlar ve hayatı boyunca hiç alkol kullanmamış olan insanların beyin hücreleri incelendiğinde iki grup arasında kaydadeğer bir fark olmadığı görülmüştür. Daha sonra bu konu üzerinde daha farklı araştırmalar yapılış ve alkolün beyin hücrelerini öldürmediği saptanmıştır. Hatta bir günde tüketebileceğiniz maksimum alkol miktarı hesaplanarak yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, kana karışan alkol miktarı asla beyin hücrelerini öldürebilecek kadar fazla olmuyor.

Alkolün yaptığı şey, beyin hücrelerinin iletişimini sekteye uğratmak. Dendritler zarar gördüğünde konuşma becerisinde sorun yaşanmaya başlıyor ama beynimizde yüzlerce nöron olduğundan bu bile kalıcı hasar vermiyor. Alkol bedenden atıldıktan sonra, zarara uğrayan dendritler, kendisini kısa süre içinde toparlıyor.

Uzun süre ve yüksek oranda alkol almak ise işleri değiştirebiliyor. Aşırı alkol tüketimi insanlarda sersemlik, hafıza sorunları, göz problemleri gibi sorunlara neden olabiliyor. Yazar Hakkında;

Roman okuyan, film izleyen cok yönlü maymun. Almanca öğrenmeye çalışan bir mann. Köşe yazarıyım. Evin her köşesinde yazarım. Ayrıca Türk düşünürüyüm. Sürekli düşünürüm.

Sponsor BağlantıBugün En Çok Okunan Yazılar

Sponsor Bağlantı

Bumerang - Yazarkafe